Petek Temizleme Nedir? Petek Temizliği Nasıl Yapılır?

Petekler ve kombiler uzun yıllar kullanıldığı zaman bakıma ve temizliğe ihtiyaç duyarlar. Bazı firma veya şahıslar petek temizlemenin zararlı olduğunu ve peteğin çürüyüp, delinebileceğini iddia ederek saçma bir fikirde bulunuyorlar. Petekler düzenli bir periyot aralığında temizlenmelidir. Aksi taktirde peteklerden alınan verim oldukça düşecektir. Dolayısıyla ev yada iş yerinin havası soğuduğu için kombinin derecesi artırılacak ve doğalgaz faturaları cebi yakacaktır. Sadece fatura değil petekler uzun yıllar boyunca bakım yapılmadığı için değiştirilmek zorunda kalınacaktır.

Doğalgaz ve kalorifer artık evlerimizde olmazsa olmaz bir hale gelmiştir. Doğalgazla ısınmak içinse doğalgaz ve kalorifer petekleri kullanılmaktadır. Doğalgazı evlerimize sağlıklı ve güvenilir getirebilmek için petekler düzenli periyotlarla temizlenmeli, bakım yapılmalıdır.

Petek Nedir?

Petekler, bir ısıtma cihazından yani kombi, kalorifer vb. bir cihazdan gelen sıcak suyu ısı haline getirerek evi ısıtmak için kullanılır. Kısacası radyatörler içerisinden geçen sıcak sıvıyı gaz ortama geçirerek ortamının ısınmasını sağlayan cihazlardır.

Petek Temizliği Yapılmalı mı?

Aslında bu sorunun cevabı çok basit. İsterseniz yaptır, ister yaptırmazsınız. Bu sizin tasarrufunuza kalmış bir durumdur. Yani illa yaptırmalısınız yoksa falan olur, filan olur, hemen yaptır diyemeyiz. Ancak temizlenmeyen petekler çok az verim verir. Yani siz ne kadar sıcak su aktarırsanız aktarın ortama az ısı yayar. Durum böyle olunca ister istemez kullandığınız ısıtma cihazının derecesini yükseltmek zorunda kalacaksınız. Bu yüksek fatura az verim demektir. Yüksek fatura az verim almak yerine petek temizliği yaptırarak yüksek verim az fatura alabilirisiniz. Yüksek faturaya vereceğiniz ücreti bu hizmete finanse etmiş olacaksınız aslında ama aradaki fark eviniz veya iş yeriniz ısınmış olacaktır.

Petek Temizliği Ne Kadar Sürede Yapılır Yapılmalıdır?

Petek temizliği şehirden şehire değişiklik gösterebilir. Yani Antalya ile Erzurum bir değil… 🙂 Ancak ortalama olarak 2 yılda bir yapılmasında fayda var. Ayrıca kömürlü yakıttan doğalgazlı yakıta geçtiyseniz acilen radyatör temizliği yapmanızda fayda var. Son olarak min. yılda 2 kez petek temizliği yapılırsa ucuz fatura ve yüksek verim beklenebilir.

Petek Temizliği yaptırmak istiyorsanız eğer bize ulaşabilirsiniz….

Bizi Arayın

Her türlü soru, arıza tespiti ve onarım için bizi arayabilirsiniz.

Like this article?

Facebook'a paylaş
Twitter'a paylaş
Linkdin'a paylaş
Pinterest'a paylaş

Yorum yaz...

Formu Doldurun Sizi Arayalım


CANLI DESTEK
Canlı Destek
Scan the code
Merhaba,
Nasıl yardımcı olabiliriz?