Tuvalet Tıkanıklığı Nasıl Açılır?

Tuvalet tıkanıklığı açma konusunda birçok kişi gibi siz de mi sorun yaşıyor, işin uzmanını bulamıyorsunuz? Tuzla Uzman Teknik Tesisatçım olarak size tıkanıklık açma ile ilgili önemli detaylar ve tüyolar vereceğiz.

Öncelikle ne tür sorulara cevap verecek, hangi konuları ele alacağız, onları belirtelim.

 • Tuvalet tıkanıklığı nasıl açılır?
 • Tuvalet tıkandı, su gitmiyor. Ne yapmalıyım?
 • Normal tuvalet tıkanıklığı nasıl açılır?
 • Tuvalet kağıdını ne eritir?
 • Alaturka tuvalet gideri tıkandı, ne yapmalıyım?

Öncelikle şunu belirtelim. Ev veya işyerlerimizde sıkça tuvalet tıkanıklığı sorunu yaşıyorsak bunun temel nedeni tesisat sistemidir. Tesisat sisteminin baştan uzman bir kişi veya firma tarafından kontrol edilmesi gerekiyor. Eğer yanlış bir tesisat düzeneği kurulmuş, standartlara uygun olarak yapılmamışsa o zaman kötü koku oluşması, sıkça tuvalet ve giderlerin tıkanması, su sızıntısı olması muhtemeldir.

Tuvalet Tıkanıklığı Nedir, Neden Tıkanır?

Alaturka veya alafranga tuvaletlerimizin belli zamanlarda tıkanması olası bir durumdur. Genelde katı bir cisim düştüğünde veya atıldığında tıkama oluşur. Klozet ve alaturka tuvalet gider sistemleri özel olarak tasarlanmıştır. Bu sayede haşere, böcek ve kötü kokuların gelmesi önlenmektedir. Fakat tıkanıklık durumu bunu olumsuz etkiler. Tuvaletiniz tıkandığında su gitmez veya çok az gider. Kötü kokular gelir. Taşma ve geri tepme gibi durumlar görürüz.

Tıkanıklığın en temel nedeni katı cisimlerdir. Tuvalet kullanımında ne yazık ki birçoğumuzun kötü bir alışkanlığı var. İhtiyacımızı giderdikten sonra tuvalet kağıtlarını çöp yerine tuvalete atıyoruz. Ayrıca bu kağıtları da orantısız kullanıyor, toplu ve fazlaca birden atıyoruz. Bazen de atılmaması gereken cisimleri, ped veya pamuk gibi maddeleri atıyoruz. Kesinlikle atılmaması gereken bir maddeler, tuvaletlerimizin tıkanmasına neden olur. Kısaca tıkanıklığa neden olan maddeleri listeleyelim;

 1. Kalitesiz, suda erimeyen tuvalet kağıtları,
 2. Büyük cisimler,
 3. Kadın pedleri,
 4. Süngerler,
 5. Diş macununun tüpleri,
 6. Bezler,
 7. Plastik cisimler vb.

Not: Tuvalet gideriniz eğimsiz ise veya harç, moloz gibi katı maddeler kaçmış ise de tıkanıklık oluşur.

Tıkanma durumunda çoğunlukla profesyonel tesisat uzmanları robot kullanarak tıkanıklığı tespit edip, açar. Kuşkusuz Tuzla Uzman Teknik olarak bizler de bu alanda en son teknoloji ürünleriyle gerekli müdahaleyi yapıyoruz.

Alaturka tuvaletimizi pompa ve basınç uygulama yöntemiyle açabiliriz. Fakat ne yazık ki klozet (alafranga) tuvaletlerimiz için bu durum bu kadar kolay değil.

Tuvalet Tıkanıklığı Nasıl Açılır?

Özellikle İstanbul gibi büyük kentlerde başımıza gelecek en kötü olaylardan birisi tuvaletimizin tıkanmasıdır. Böyle bir durumda işinizin pek de kolay olmadığını söylemeliyiz. Size en doğal yolla tuvalet açmayı önce anlatalım.

Doğal yöntem ile tuvalet tıkanıklığı açma

1 çay bardağına karbonat doldurun. 1 su bardağı sirke ile sıcak kaynamış suyu karıştırın ve ardından klozet içerisine dökün. Eğer alaturka ise tuvaletiniz, doğrudan gidere dökebilirsiniz. Uygulamadan önce karbonat ile sirkeyi karıştırıp 1 – 2 saat bekletin. Sonra kaynar su ile karıştırıp uygulayın. Basit yapılı tıkanıklıklarda sorunu çözeceksiniz.

Eğer açılmaz ise işlemi tekrar etmeyin. Biraz su döküp gitmesini bekleyin. Eğer hala tıkanıklık açılmadıysa kesinlikle şiş sokma, kaynar su dökme vb. yöntemleri uygulamayın. Ciddi biçimde tesisata zarar verebilirsiniz.

Robotla Tıkanıklık Açma

Tuvalet tıkandı. Tüm yöntemleri denedim ama tuvalet açılmadı. Tıkanıklığı nasıl açarım?

Robot ile tıkanıklığı açtırmanız gerekiyor. Bölgenize yakın tesisatçı ile iletişim kurup, robotlu tıkanıklık açma işlemini uygulamasını isteyebilirsiniz. Bazı uzman firmalar kamera kullanarak daha kalıcı ve kaliteli çözümler sunabilmektedir.

Normal tuvalet tıkanıklığı nasıl açılır?

Genelde doğal yöntemler ile tıkanıklığı açabilirsiniz. Youtube üzerinden bazı basit taktik videolarını inceleyerek tıkanıklığı çözebilirsiniz. Ek bir uzmana gerek duymadan sorununuz çözülebilir.

Tuvalet Kağıdını Ne Eritir?

Bazı kimyasal çözücüler ve ilaçlar tuvalet kağıtlarını eritir. Ev ve iş yerimizde kullanabileceğimiz en ideal kimyasallar çamaşır suyudur.

Siz destek veriyor musunuz?

Merkezimiz Tuzla’da olmasına rağmen İstanbul’un birçok ilçesine, Kocaeli ilinin çoğu ilçesine hizmet veriyoruz. Telefondan teknik destek verme hususunda imkanlar dahilinde yardımcı olmaya çalışıyoruz. Acil tıkanıklık açma ile ilgili bize 7/24 ulaşabilirsiniz. 0 (535) 300 13 50

Like this article?

Facebook'a paylaş
Twitter'a paylaş
Linkdin'a paylaş
Pinterest'a paylaş

Yorum yaz...

Formu Doldurun Sizi Arayalım


CANLI DESTEK
Canlı Destek
Scan the code
Merhaba,
Nasıl yardımcı olabiliriz?